Former Pro Vice Chancellors

Sri. K.C. CHACKO 14-07-1971 30-09-1973
Dr. C.P. KURIAKOSE 01-10-1973 04-09-1978
Dr. K.I. VASU 01-01-1980 31-12-1981
Prof. T.B.K. MENON 24-02-1982 24-02-1986
Prof. C.A. ABDUSSALAM 30-04-1986 30-04-1990
Dr. S. BALARAMAN 21-12-1990 21-12-1994
Sri. V.J. PAPPOO 16-02-1995 15-02-1999
Dr. N. UNNIKRISHNAN NAIR 06-03-1999 23-03-2001
Dr. N.D. INASU 30-04-2005 29-04-2009
Dr. GODFREY LOUIS 27-05-2009 25-05-2013